Savadarbis vėjo generatorius iš variklio-rato. Kaip surinkti vėjo generatorių su Savonijaus rotoriumi, panaudojant variklį ratą nuo elektrinio dviračio?
Komerciniuose vėjo generatoriuose dažniausiai naudojami sraigtiniai propeleriniai varikliai - jų didžiausias NVK, siekiantis 49%. Tai svarus pranašumas ir savo trečiąjį ir ketvirtąjį vėjo generatorių jūs galite pabandyti pagaminti su propeleriu - bet sraigtiniai varikliai žymiai sunkiau pagaminami, todėl jei jūs norite pagaminti savo pirmąjį savadarbį vėjo generatorių, t.y. ne pirkti jau pagamintą, o būtent pagaminti vėjo generatorių savo rankomis. Geriausia pradėti nuo klasikinės konstrukcijos, su rotoriniu varikliu, o atrodo ji taip:
Svarbus momentas: rotorių būtina pakelti pakankamai aukštai - į 3-4 metrų aukštį nuo žemės. Tada vėjo generatoriaus mentės atsidurs laisvo vėjo zonoje, o sukūrinė zona, susidaranti vėjui pučiant šalia pastatų, liks apačioje.
Tačiau nereikia galvoti, kad bet kokia kaina būtina kelti vėjo variklį kiek galima aukščiau - iš tikrųjų vėjo greitis proporcingas
septinto laipsnio šakniai iš aukščio - nauda nedidelė ir atsižvelgiant į montažo darbus tai svarbu!
Vienintelis pliusas - jei vėjo jėgainė pakelta aukštai virš žemės, ji bus žaibolaidžiu, o kaimo vietovėje tai aktualu.
Ne per seniausiai , pagrindinė problema gaminant vėjo generatorių buvo elektros srovės generatoriaus parinkimas (arba jo gaminimas) - visada lengviau naudoti jau pagamintą konstrukciją, negu surinkinėti ir vynioti apvijas savarankiškai.
Viskas pasikeitė, kai atsirado variklis-ratas elektriniams dviračiams ir elektriniams skuteriams - tai idealūs generatoriai namų vėjo energetikai! Kalbant elektrotechniniais terminais
variklis-ratas yra "daugiapolis lėtaeigis generatorius".
Taigi pažiūrėsime kokia jo sandara, pats pigiausias ir paprasčiausias variklis-ratas elektriniam dviračiui:
Kaip matome, priklausomai nuo konstrukcijos, tai nuo 30 iki 50 neodiminių magnetų pritvirtintų ant besisukančio statoriaus ir nejudantis rotorius su trimis nepriklausomomis apvijomis. Kiekviena apvija suvyniota 4-9 lygiagrečiai sujungtais laidais (geresniam griovelių užpildymui), bendru diametru 3-4 mm. Pažiūrėsime į ką ypač reikia atkreipti dėmesį , savarankiškai gaminant vėjo generatorių.
1. Veikiant varikliui-ratui generatoriaus režimu, bet kuris variklis-ratas jau nuo "pusės posūkio" pradeda tiekti srovę!
2. Tiekiama įtampa proporcinga sukimosi greičiui - atkreipkite į tai dėmesį rinkdamiesi valdiklį.
3. Nuimamą galingumą galima padidinti prijungiant papildomas apvijas!
4. Variklį-ratą stabdyti galima užtrumpinant apvijas tarpusavyje - su apvijomis nieko baisaus neatsitiks, tokios konstrukcijos elektrostabdžiai seniai naudojami elektriniuose dviračiuose ir elektriniuose skuteriuose.
5. Elektrinio dviračio variklyje-rate apvijos dažniausiai būna sujungtos "žvaigžde". O elektriniuose skuteriuose ir elektrinėse riedlentėse variklio-rato apvijos sujungtos "trikampiu" - turėkite tai omenyje! Nors išardyti variklį ratą ir perlituoti apvijas nėra labai sunku!
6. Varikliai-ratai skiriasi mase ir yra skirstomi į 3 grupes: 4,5-6 kg galingumas apie 600-1000W, jei naudojama pagal paskirtį, ir NVK 85%.
Variklių-ratų mase nuo 8 iki 10 kg galingumas apie 1500-2000W. Ir patys galingiausi, iki 24 kg imtinai, paskaičiuoti galingumui iki 8000 W.
7. Pliko variklio-rato kaina (t.y. komplekte nieko daugiau nėra išskyrus variklį-ratą), kurie parduodami Rusijoje - apie 1000 rub.už kilogramą. Tačiau po 8 kg kaina ima nežymiai augti dėl reto jų naudojimo elektrotransporte.
8. Tiesiogiai, pagal paskirtį naudojant variklį-ratą, jo maksimalūs apsisukimai nuo 200 iki 400 apsisukimų per minutę.
Keletas nuorodų kur geriausia pirkti variklį-ratą Rusijoje (visose šiose parduotuvėse galimas siuntimas paštu ir apmokėjimas išperkamuoju mokesčiu. Iš anksto apmokėjus siunčiama į Izraelį, Baltarusiją, Kazachstaną, Latviją, Lietuvą, Ukrainą):
3. www.northsidecycles.ru - daug visko įdomaus, tame tarpe bekolektoriniai elektros varikliai, iš esmės tai tie patys varikliai-ratai, patalpinti tradicinio variklio korpuse su reduktoriumi 4:1.
Dabar pakalbėkime apie vėjo variklių rotorių konstrukcijas. Jų konstrukcija gali būti bet kokia, jokių apribojimų nėra. Bet kai kurios tinka geriau ir laikomos paprastesnėmis, gaminant pirmąjį savo vėjo generatorių. Absoliučiais lyderiais čia yra vertikalios konstrukcijos su Savonijaus rotoriumi. Ši konstrukcija, jei pagaminta teisingai, labai tvirta ir ilgaamžė, turi palyginti nedidelį sukimosi greitį, kas svarbu būtent konstrukcijoje su varikliu-ratu. Savonijaus rotorius lengvai pagaminamas namų sąlygomis, nevargstant su aerodinaminiu sparno profiliu ir kitomis problemomis, kurios atsiranda gaminant horizontalią "propelerinę" turbiną. Be to, skirtingai nuo turbinos su horizontalia ašimi, Savonijaus rotorius visada pasuktas pavėjui, ne ypatingai priklausomas nuo sukūrių, ir tai kartais būna labai naudinga.
Prie Savonijaus rotoriaus trūkumų (o jų yra nemažai) priskiriamas mažas NVK, tik apie 15%. Laimei variklio-rato konstrukcijai tinka pati efektyviausia Savonijaus rotoriaus rūšis:
Jis yra ne tik aerodinamiškai tobulas, mentės turi aerodinaminį profilį, bet ir oro srautai nukreipiami du kartus. Kai mentes paliečia oro srautas, susidaro nedidelė pakeliamoji jėga ir rotoriaus efektyvumas išauga. Realios konstrukcijos su tokiu profiliu pradeda suktis nuo vėjo, kuris nejaučiamas net veidu...
Jūs galite rinktis bet kokią kitą vėjo generatoriaus rotoriaus konstrukciją, bet kad pasirinkimas būtų sąmoningas, būtina perskaityti nors vieną knygą apie vėjo generatorius. Manau, dar geriau dvi, tai tikra "Vėjo generatorių biblija" ir "Vėjo varikliai naujokams", siųskite ir skaitykite:
Šios knygos saugomos bendrai prieinamame formate DJView, ,jų skaitymui bus reikalinga speciali programa (galbūt ji pas jus jau yra), jei ne, tai atsisiųsti ją galima čia -
siųsti DjVuReader.
Mokantiems anglų kalbą, yra visiškai nauja, 2010 metais išleista knyga. Kas nemoka anglų kalbos, taip pat gali atsisiųsti šią knygą ir peržvelgę paveikslėlius įsitikinti, kad per 50 metų, vėjo variklių pasaulyje nieko ypatingo neįvyko(jei neskaityti variklio-rato atsiradimo))))